Author Archives: nenad

Novi sistem naplate putarina u Belgiji

Truck_Belgium_7942591270

Od  1. aprila 2016. g. u Belgiji stupa na snagu novi sistem naplate putarina za teretna vozila preko 3,5 t (GVW – GCWR). Putarina će se naplaćivati za autoputeve i za određene regionalne i opštinske puteve. Osim autoputeva, novi system ...

Read More »

ВИДЕО: Возач на камион снимил како порој на кал си поигрува со автомобили и камиони

vargas-S1_939774S1

“Никогаш не сум видел ништо слично. Цел дел од ридот се оддели и падна врз патот ‘’ Силната бура која во четвртокот го зафати јужниот дел од сојузната американска држава Калифорнија им предизвика големи невољи на бројни граѓани, а особено ...

Read More »

Schmitz Cargobull ја освои “Best Brand” Image наградата

Schmitz_image_award

Европскиот водечки производител на приколки ја освои титула по петти пат – со највисоко рангиран систем за ладење и признание за кипер полу-приколки. Одлуката на читателите била јасна: Schmitz Cargobull е добитник на наградата најдобар бренд во категоријата на приколките. ...

Read More »

MAX Trailer го претстави MAX510

MAX510-trailer

MAX Trailer, филијалата на белгискиот производител на нископодни и тешковозни полуприколки Faymoville, го претстави новиот производ MAX510. MAX510 e двосна нископодна полуприколка, продолжена со рамен под. Во наредните неколку месеци се очекува MAX510 да може да се нуди и во ...

Read More »

Силната Западна Европа компензира за кризата во Русија

Produktpalette_2015_mk_150715

Нивото од претходната година е одржано: Schmitz Cargobull остварува промет од €1.589 билиони. Шпанија, Франција и Велика Британија продолжуваат да растат силно, додека побарувачката во Русија е значително намалена. Во изминатата деловна година производителот на приколки Schmitz Cargobull произведе околу ...

Read More »

Асфалтна полуприколка од Kögel

Koegel_25785

Kögel претстави нови двеоскени и триоскени кипери полуприколки за превоз на асфалт со зафатнина од 24 кубни метри. Шасијата е потполно изолирана според прописите за превоз на асфалт и опремена со интегриран систем за мерење на температурата на превозниот материјал. ...

Read More »

Opel Vivaro Surf: спорт, забава и многу движење

opel-vivaro-surf-03

Opel Vivaro ни е добро познат како одличен автомобил за работа. Еве, тој е соодветен и за lifestyle возило. Година по претставувањето на новата генерација на моделот, кој до сега има веќе 90 000 продажби, Opel ја покажува и концептната ...

Read More »

Iveco со нова акција

Iveco_Daily_2

Не пропуштајте ја можноста да се подновите со новo возило од Iveco по неодоливо ниска акциска цена. Докажано најдобри, од аспект на квалитет и сигурност, Cargomax ви нуди фургон-возило Iveco Daily, кое совршено одговара и ги исполнува барањата и потребите ...

Read More »

VDL Bus & Coach ги испорачаа првите нископодови двокатни Citea DLF-114 на BVG за Берлин

Der VDL-Doppeldecker Citea DLF 114, aufgenommen am Dienstag (11.08.15) in Berlin, anlaesslich einer Pressekonferenz zur Vorstellung des neuen VDL-Doppeldeckers vom Typ Citea DLF 114.

На 11 август првиот нископодов двокатен градски автобус VDL Citea беше доставен на Берлинската компанија за јавен превоз BVG (Berliner Verkehrsbetriebe). На овој начин 11,4-метарскиот двооскен автобус на холандскиот производител VDL го направи своето деби како возило за јавен превоз. ...

Read More »

Нов онлајн конфигуратор за камионите на Mercedes-Benz

Truck Online Configuarator

Со онлајн конфигураторот за камиони (Truck Online Configurator -ТOC) Mercedes-Benz со години им обезбедува на своите клиенти максимално точни технички информации за камионите, кои можат да бидат порачани кон фабриката. Од крајот на септември годинава е достапна најновата, подобрена верзија ...

Read More »